Samsung GU43TU8509UXZG
43", LCD, 4K
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
  • Support for HDR10+ for enhanced picture quality
  • Integrated Tizen OS for Smart TV features
  • Versatile connectivity options with 3 HDMI and USB-A ports
  • Wireless connectivity via Wi-Fi and Bluetooth
  • VESA compatible for easy wall mounting.
Key specifications
Display size (inches)
43"
Display technology
LCD
Display resolution
4K
Dynamic range
HDRHDR10+HLG
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (3x)
Weight
9 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
TV
Manufacturer No.
GU43TU8509UXZG
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
LCD TVLED TVSmart TV
Design
Flat
Display properties
Picture quality
2800 PQI
Display size (inches)
43"
Backlight
Edge LED
Screen size (cm)
108 cm
Display technology
LCD
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDRHDR10+HLG
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Tizen OS
TV tuner
DVB-CDVB-S2DVB-TDVB-T2
Picture modes
Game
Image setting
Increase contrast
Foot type
Tabletop
Connections
Video connections
HDMI (3x)
Audio Connections
Audio Out (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
Audio return channel
Power supply
Power consumption
69 W
Input voltage
220 - 240 V